poniedziałek, 8 października 2012

Ogrzewanie

W czasie ostatnich kilku zimniejszych dni na kilka godzin zostało uruchomione ogrzewanie. Piec Defro AKM 2 jest naprawdę wygodny w użytkowaniu. Cały mechanizm chodzi bardzo cicho. Piec ma wiele ustawień ale sterownik jest bardzo prosty w obsłudze. Kto raz spróbuje zmiany nastaw na wyświetlaczu dotykowym tej wielkości nigdy już nie będzie chciał mieć nic wspólnego z tradycyjnymi sterownikami. Bardzo  wygodne jest sterowanie pogodowe z zaworem czterodrogowym. Przez fakt, że na piecu mamy 70 stopni a na dom zawór podaje tylko 50 stopni piec ma spory zapas mocy i bardzo szybko reaguje na wzrost zapotrzebowania. Ponad to w sytuacji nagłego podwyższenia się temperatury na zewnąt spada temperatura wody w grzejnikach i z wyprzedzeniem maleje ich moc. Dużym zaskoczeniem okazał się czas rozgrzewania się ogrzewania podłogowego. Po czterech godzinach podłoga jest już wyraźnie ciepła. Tak, że można chodzić po kafelkach na boso. Myślę, całkowite rozgrzanie podłogi tak aby rozkład temperatur był jednakowy zajmie około 24 godzin. Ostatecznie udało się tak ustawić piec, że ze spalania ekogroszku pieklorz pozostają śladowe ilości popiołu bez niedopalonych resztek.Wyjątkowo trafne okazało się zastozowanie pompy Wilo z regulowaną mocą. W chwili obecnej pompa obiegowa przy stałej pracy pobiera 8 watt!!! Moc jeszcze spada w chwili zamykania się głowic na kaloryferach.

Ustawienie Pieca DEFRO AKM II:

  • przerwa podawania 70 s.
  • przerwa w podtrzamaniu 25 min (przedmuch do 10 min 15s.)
  • wentylator 30% (przysłona na 3/4 przymknięta)
  • czopuch w kominie przymknięty na 50%

Parametry domu:
122 m2, dobrze ocieplony, parter podłogówka ok 55 m2, piętro kaloryfery alu przewymiarowane o 10%, rekuperator.


8 komentarzy:

  1. Chciałbym ostrzec użytkowników o istotnym zagrożeniu. Instrukcja Pieca Defro AKM II w błędny sposób podaje sposób wygaszania pieca czego wynikiem może być uszkodzenie czujnika temperatury na podajniku lub pożar w zasobniku. Zgodnie z instrukcją piec należy wyłączyć i poczekać aż się dopali reszta opału. Jest to duży błąd ponieważ żar powinien być wygarnięty do popielnika. W moim przypadku skończyło się tylko na wymianie czujnika temperatury ale mogło skończyć się pożarem. Serwis twierdzi, że czujnik został uszkodzony bo piec był źle eksploatowany tylko że instrukcja wprowadza w błąd. Niezrozumiałe jest dlaczego w trybie czuwania piec nie kontroluje temperatury na podajniku. Poniżej fragment instrukcji:



    9.9. WYŁĄCZENIE KOTŁA Z PRACY.

    Po zakończonym sezonie grzewczym lub w innych przypadkach

    planowanego wyłączenia kotła z eksploatacji, należy

    pozwolić na całkowite wypalenie się wsypanej do paleniska

    dawki opału, a następnie usunąć popiół i żużel z komory

    paleniskowej i popielnikowej. Kocioł należy dokładnie oczyścić,

    pamiętając bezwzględnie o komorze paleniskowej, popielnikowej

    i ciągu konwekcyjnym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam mam pytanie co do ustawień pieca. Parametry domu mam bardzo zbliżone do pana. Posiadam piec Defro Duo Uni. Pale ekogroszkiem pieklosz i nie dopala mi się do końca. Jaki jest u pana czas podawania i przerwa podawania?

    OdpowiedzUsuń
  3. To są zupełnie inne konstrukcje więc porównywanie nie ma większego sensu. Jeśli nie dopala się do końca to być może za szybko podaje węgiel lub dawka powietrza jest zbyt mała. Na wentylatorze powinna być przesłona. Zamiast zwiększać obroty proponuje powiększyć szczelinę aby podawało więcej powietrza. Można tez zwiększyć obroty jeśli to nie pomoże. Czy w piecu osadza się dużo sadzy?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ustawienie Pieca DEFRO AKM II aktualizacja:

    przerwa podawania 100 s.
    przerwa w podtrzymaniu 40 min (przedmuch do 10 min 15s.)
    wentylator 25% (przysłona na 1/2 przymknięta)
    czopuch w kominie przymknięty na 30%

    OdpowiedzUsuń
  5. Ostatnio po wypaleniu całego podajnika ekogroszku (120kg.) czyściłem piec i była 1/3 10 litrowego wiaderka sadzy. Nie wiem czy to dużo czy mało:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dość dużo. Powodem może być zbyt mała ilość powietrza. Czy zwiększenie obrotów wentylatora lub odsłonięcie przesłony coś pomogło? Powodem może tez być zbyt niska temperatura wody w kotle min 65 C I 55 C na powrocie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Temperatura zadana kotła to 70 stopni. Pisze pan o parametrach ustawienia ale nie podaje pan czasu podawania ekogroszku:). Spróbuje zwiększyć dopływ powietrza może to coś pomoże. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Defro AKM2 ma podajnik tłokowy i nie ustawia się czasu podawania jak przy podajniku ślimakowym. Ustawia się czas jednego cyklu tłoka, który może trwać maksymalnie 32 s.ale standardowo ustawiony jest na 28 s. Połowa cyklu to podawanie a połowa to cofanie się tłoka. Czyli realnie tłok podaje przez 14 s. na cykl.

    OdpowiedzUsuń